KEDİ SAĞLIĞI

KEDİ SAĞLIĞI

Kedi bakım süreçleri için önemli olan bir konu olan kedi sağlığı her kedi seven birey tarafından bilinmelidir. Kedi bakım süreçlerinde kedilerde dikkat edilecek pek çok nokta mevcuttur. Temizlik, beslenme, sağlık başlıca alanlar arasında yer almaktadır. Bu alanların incelenmesi ile sağlıklı bir kedi gelişimi sağlanmış olunmaktadır. Kedinizin sağlıklı bir şekilde yaşam sürmesi için kedi türleri hakkında değerlendirmelerin yapılması gerekmektedir. Her kedi türü farklı özelliklere sahip olmaktadır. Bu farklılıkların ele alınması ile kedilerin davranış ve ihtiyaçları analiz edilmektedir. Kedilerin özellikleri incelenirken ele alınacak bir diğer durum da cins kedi fiyatları olmaktadır. Kedi fiyatları ve kedi sağlığı hakkında değerlendirme süreçleri hakkında bilgi almak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Kedi Sağlığı ve Bakımı 

Kedi türlerinizin ele alınıp incelenmesi pek çok noktaya dikkat etmenizi sağlamaktadır. Her kedinin türü farklılaştıkça bakımı da farklılaşmaktadır. Kedi bakımı için gerekli olan ilk adım güvenli bir çevre oluşturmaktır. Güvenli alan içerisinde bakım sağlanır ve ihtiyaçlar analiz edilmektedir. Kedilerinizin gerekli düzen içerisinde olması için dikkat edilecek önemli ipuçları bulunmaktadır. Bu ipuçlarını ele almak için öncelikle kedinizin türünü ve ihtiyaçlarını analiz etmeniz gerekmektedir. Örneğin British Shorthair kedi türüne sahipseniz bu kedi türleri kısa tüylü oldukları için daha az tüy sorunları ile karşılaşırsınız ve kedinizin tüylerini hep taramanız gerekmemektedir. Tüy bakım süreçleri için Maine Coon kedi türünüz var ise dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu yüzden gerekli sürecin ele alınıp değerlendirilerek ihtiyaçların analiz edilmesi gerekmektedir.

Kedi sağlığı için tuvalet eğitimine önem vermeniz gerekmektedir. Kedi bakım süreçlerinde kum kullanımı dikkat edilecek ilk adımdır. Kedi kumu tercihi için pek çok seçenek mevcuttur. Bu seçeneklerin başında önem verilecek husus kedinin yapısına kumun uygun olup olmamasıdır. Kedi kumu emici özelliğe sahip olmalıdır. Hem kumun yapısının emici olması hem de kokuyu hapsetmesi önemlidir. Kediler temizliğine çok önem veren canlılar olarak kum yapılarından çok etkilenmektedirler. Bazı kumlar kedilerin tüylerine yapışmaktadır ve zedeleme yapmaktadır. Tüylerinin arasına girip yapışan bu yapılar nedeni ile kedileriniz zamanla tuvalet alılşkanlığını düzenlemektedirler. Ek sorunların olması durumunda kum seçiminizi değerlendirmeniz önemlidir.

Kedilerde Sık Gözlenen Hastalıklar

Kedi bakım süreçlerinde kedi hastalıklarını bilmeniz önem taşımaktadır. Kedi hastalıklarının ve belirtilerin bilinmesi ile büyük sorunların önüne geçmeniz beklenmektedir. Kedi hastalıklarının temelinde yer alan temizlik ve bakım dikkat edilerek süreç istenen bir şekilde ilerleme sağlamaktadır. Sık gözlenen kedi hastalıkları nelerdir? sorusu için ele alınabilecek maddeler aşağıdaki gibidir:

 1. Nezle
 2. İdrar yolu enfeksiyonları ve mide enfeksiyonu
 3. Böbrek hastalıkları
 4. Apse hastalıkları
 5. Diyabet
 6. Göz hastalıkları
 7. Kulak yolu iltihabı ve mantar hastalıkları
 8. Hipertiroidi hastalığı
 9. Kalın bağırsak hastalığı
 10. Tüy dökme
 11. Salya rahatsızlıkları
 12. Depresyon
 13. İshal ve kusma

Sağlıklı Kedi Koşulları 

Sağlıklı bir kedi yetiştirmeniz için basit ama etkili adımlar mevcuttur. Kedi sağlığı hakkında değerlendirmelerin başında rutin kontroller gelmektedir. Veterinerinizin rutin kontrollerini dikkate alarak bakım süreçlerini ele almanız gerekmektedir. Kan değerleri ve bedensel belirtiler incelenerek gerekli ihtiyaç analizini sağlamakta fayda vardır. Kedilerde başlıca hastalıklar gözlemlenebilmektedir. Bu hastalıkların ilki parazittir. İç ve dış parazit aşılarının yapılarak düzenlemelerin sağlanması gerekmektedir.

Kedi sahiplenirken kedi barınaklarını tercih etmeniz mümkündür. Sağlıklı kedi koşullarının başında sağlıklı çevre gelmektedir. Barınaklar kedilerin sağlıklı gelişim göstereceği bir yer değildir. Temizlik ve beslenme açısından uygun koşullar olmamaktadır. Bu nedenle ilk olarak seçiminizi barınaklardan kullanabilirsiniz. Ek olarak cins kedi fiyatları değerlendirmelerinde kedilerin bakım süreçleri ele alınmaktadır. Nasıl bakım sağlandığı önemli bir konudur. Kedi fiyatları çeşitlilik göstermektedir. Cins kedi fiyatları 2022 değerlendirmelerinde ele alınacak konuların başında genetik kodlar gelmektedir. Genetik kod çeşitliliklerinin incelenmesi ile cins kedi fiyatları 2022 yılı incelemeleri gerçekleşmektedir. Her kedi türü için de cins kedi fiyatları farklılıklar göstermektedir.

Kedi bakım süreçleri hassasiyet isteyen önemli konuları içermektedir. Basit adımları sistemli bir şekilde ele alıp incelemeniz gerekli düzeni kurmanızda önemli noktaları içermektedir. Kediler sosyal ilişkilere çok önem verirler. Öncelikle bir kedi ile sağlıklı bağ kurmak, onun da sağlıklı gelişim sağlamasını istiyorsanız sosyalliğinizi arttırmanız gerekmektedir. Sağlıklı gelişim süreçleri içerisinde kediler kendini rahat hissederler.

Yorum Bırak

En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.
Yorumlar
Daha önce yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol!
İlanlar