KEDİ SECERESİ NERDEN ALINIR?

KEDİ SECERESİ NERDEN ALINIR?

Kedi Seceresi Nedir?

Kedinizin hangi soydan geldiğini biliyor musunuz? Kedilerin farklı türde olması onların çeşitliliğini arttırmaktadır. Gelişim süreçleri içerisinde kedilerin genetik kodlarının bilinmesinin büyük önemi vardır. Hangi kedi türünün hangi noktalara ihtiyacı var? Hangi kedi türü nasıl gelişim göstermeli? gibi soruların cevaplarını en doğru bir şekilde elde etmek için o kedinin soy ağacının bilinmesi gerekir? Kedi seceresi dediğimiz durum da kedilerin soy ağacını gösteren belgedir. Bu belge ile kedinin ataları belirli olarak hangi aileye mensup olduğunu görebilirsiniz. Bu değerlendirmeler ile var olabilecek sağlık problemleri ve gelişim basamaklarını önceden görerek tedbiri de geliştirmiş olacaksınız.

Kedi bakım süreçleri ve kedi fiyatları açısından ele alınacak durumların incelenmesi kedi sahiplenme konularında önemli bir yere sahip olmaktadır.

Kedi Seceresi Önemli Midir?

Kedi seceresi kedinizin haklarını ve özelliklerini korumak için kıymetli olan bir belgedir. Kedinizin kimlik kartı gibi olarak düşünebilirsiniz. Kedilerin atalarına ait bilgiler yer almakta, WCF yani World Cat Federation kayıt sisteminde yer alan bilgiler uluslararası alanda tanınırlığı arttırmaktadır. Ülkemizde de bu federasyona bağlı olan dernekler mevcuttur. İlk kedi derneği DKED (Kedi Kayıt Merkezi) olmaktadır. Kedi seceresi olmayan bir kedi değersiz değildir. Burada dikkat edilmesi ve önemsenmesi gereken kısım kedinizin özelliklerini tescillemeniz ve ihtiyaç duyulacak önemli noktaları bir arada toplayarak onun varlığını uluslararası bir ortamda tescillemeniz olmaktadır.

Secere içerisinde yer alan kodlar kedilerin safkan ya da soy atalarının bilinmeyen bir kedi olduğunu göstermektedir. Soylarının devamlılığı veya hangi kedi türünün tehlike altında olduğunu görebilmek de mümkündür. Kedilerin nadir bulunması onların sahiplenme durumlarında önemli bir noktaya sahiptir. Bakımlarının biricikliği ve gelişimin takibi de önem kazandığından cins kedi fiyatları 2022 değerlendirmelerinde önemli bir rol oynamaktadırlar. Cins kedi fiyatları pek çok açıdan incelenen bir konudur. Kedi fiyatları her kedi türü için farklılık gösterebilecek bir durumdur. Kedi sahibi olmak isteyenler barınak sahiplenmesi ile de bu güzel süreci gerçekleştirebilirler.

Ülkemizin en büyük derneği olan DKED kedilerin korunması ve gelişimlerinin değerlendirilmesi için önemli bir konuma sahip olmaktadır. Pek çok kedi ırkını bünyesinde barındıran DKED’in çalışmaları dikkat çekicidir.

Kedi Seceresi Nereden Alınır?

Kedi seceresi alımı için gerekli olan en temel durum uluslararası derneğe kayıtlı olan derneklere başvuru yapmaktır. Farklı seçenekler olsa da bu yol ile secere alımı daha kolay olmaktadır. Kedi secerenizi DKED üzerinden yapacağınız üyelik işlemleri ile gerçekleştirmeniz mümkündür. Kedi kayıt merkezi sistemi ile secere belgeniz WCF hologramı ile düzenlenmektedir. Kedi secerelerinde kedilerin safkan oldukları tescillenir. Ancak burada kendinden hariç en az 3 tane atasının kayıt altında olması gözlemlenmesi gerekir. Kedi eşleşmelerinde cinslerin türleri önem taşır. Her kedi türü arasında çiftleştirme yapılmamaktadır. Tescillenen belgeler ile bu kedilerin eşleşme yapılmaması için önlem de alınmış olur.

Kedi bakım süreçlerinde en çok tercih edilen kedi türlerinin başında Scottish Foldlar gelmektedir. Scottish Fold üretimlerinde dikkat edilmesi gereken önemli noktalar mevcuttur. Sadece üretimi sağlamak ve görünüşü, karakteristik özelliklerinden dolayı kedi üretimini gerçekleştirmek insanlık dışıdır. Kedilerin sağlıklı gelişim göstermesi için gerekli olan noktaların değerlendirilmesi gerekmektedir. Bazı bireyler bütün Scottish Fold kedileri acı mı çekiyor? diye kaygılanarak bu kedileri korumak için gerekli derneklerle işbirliği halinde ilerleme göstermektedir. Safkan kavramı önemli bir yerde tutulsa hatta cins kedi fiyatları açısından değerlendirilse de Scottish Fold ve Scottish Fold kedi türü eşleşmeleri asla kabul edilmemelidir. Oluşacak kedilerin sağlığı ciddi tehlike altında olmaktadır.

Cins kedi fiyatları incelendiğinde kedilerin seceresi, bakım ve gelişim süreçleri önemli bir konuma sahiptir. Kedi fiyatları belirlenirken bu durumlar incelenerek şekillenmektedir. Cins kedi fiyatları 2022 değerlendirmelerini incelerken kedilerinizin nasıl bakıldığına ve sağlığının ne kadar önemsendiğine dikkat ederek işlemlerinizi gerçekleştirmeniz önemlidir. Ayrıca kedilerinizi barınaklardan sahiplenmek de oldukça kıymetlidir.

Yorum Bırak

En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.
Yorumlar
Daha önce yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol!
İlanlar