KEDİLERDE AŞI TAKVİMİ

KEDİLERDE AŞI TAKVİMİ

Kedi bakımı küçük ama önemli noktaları içermektedir. Her birey kedi sahibi olmak istese de bazı noktalara dikkat ederek işlemlerini ilerletmesi gerekmektedir. Bu noktaların başında da sağlık gelmektedir. Kedi sağlığı oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bu durumun ele alınıp incelenmesi, gerekli desteksel sürecin düzenlenmesi sağlanmalıdır.

Kedi bakımı süreçlerinde beslenme, temizlik ve aşılar önemli bir konudur. Kedilerin aşılarının zamanında yapılarak sağlıklarını koruma altına almaya çalışmak gerekmektedir.

Kedi Aşıları Nelerdir?

Doğumdan itibaren kediler annelerinden aldıkları süt ile antikor almaya başlarlar. Antikor geliştiren kedilerin büyüdükçe bu antikorları dıştan da alması gerekmektedir. Aldıkları antikorların yetmediği durumda aşı yapımı sağlanmaktadır. Kedilerin gelişim süreçlerinde kedi aşı takvimi ile ele alınan durumların incelenmesi gerekmektedir. Her kedi belirli aşıları zamanı geldiğinde vurulmalıdır. Peki kediler hangi aşıları olmalıdır? Veterinerinizin görüşleri ve muayeneler sonucu ortaya çıkan durumlar incelenerek aşı ihtiyaçları belirlenmektedir.

En Çok Kullanılan Kedi Aşıları Nelerdir?

Kedilerin antikorlarının gelişiminde önemli olan aşılar çeşitli virüslerin onlara zarar vermemesi için düzenlenmiştir. FVRCP Kombine Aşısı kedilerin rinotracheitis, calicivirüs (kedi coronavirüsü) ve panleukopenia dahil birçok ölümcül hastalığın önüne geçilmesinde etken olan aşı türüdür. 

Bir diğer önemli olan aşı da kuduzdur. Önceki yıllarda kuduz oldukça tehlikeli bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktaydı. Ancak günümüzde ilerleyen sağlık gelişimi ile kuduz önüne geçilebilir bir hastalık olmaktadır. Kuduz aşısı tükürük yolu ile de bulaşabildiği için tehlikelidir. İyi gözlemlenmesi, beslenme süreçlerinin takip edilmesi gerekmektedir. Beyin iltihaplarına neden olan bu durumun önüne alınması ve mutlaka tedavi sürecinin sağlanması gerekmektedir.

Kedilerde lösemi ciddi bir hastalıktır. Bu hastalığın önlenmesi için Feline lösemi aşısının olunması gerekmektedir. Bağışıklığın düştüğü bu hastalık sürecinde tedavinin sağlanmasında önemli kural aşının olması gerektiğidir. 

Aşıların olmadığı, barınaklarda iyi koşullar altında yetişmeyen hayvanların yakalandığı hastalıklardan biri olan köpek öksürüğü kediler için olumsuz sonuçlar barındırmaktadır. Bordetella aşısı ile bu hayvanlara maruz kalan kedilerin korunması sağlanması amaçlanmaktadır. 

Kedi bakımı süreçleri sistemli bir şekilde ilerlemesi gereken düzeni içermektedir. Her aşı her zaman yapılmamaktadır. Aşıların düzenli bir şekilde, kedinin yaş dönemine uygun olarak ele alınması gerekmektedir.

Kedilerde Aylara Göre Aşı Takvimi 

Kedilerin aşı takvimlerini incelendiğinde genel tarama, iç-dış parazit, lösemi, karma ve kuduz aşılarının olduğunu görmeniz mümkündür.

  • 6 – 8 haftalarda genel tarama ve iç ve dış parazit aşıları yapılmaktadır.
  • 8 – 10 hafta aralığında genel tarama ve karma aşısı uygulanmaktadır.
  • 9 – 11 haftada ise genel tarama ve lösemi aşısı yapılması gerekmektedir.
  • 10 – 12 haftada ise genel tarama ve karma aşısı tekrarı yapılması gerekilmektedir.
  • 11 – 13 haftada ise genel tarama ve lösemi aşısı tekrarı uygulanmaktadır.
  • 12 – 14 haftada genel tarama ve kuduz aşısı vurulması gerekilmektedir. Ancak bu aşı 3 aydan küçük kedilere uygulanmamaktadır.

Kedi Sağlığı İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kedi sağlığı için kedi aşıları, beslenmesi ve temizliğine dikkat etmek gerekmektedir. Kedi bakımı içerisinde yapılacak olan adımların ele alınması kedinizin daha sistemli bir şekilde bakımının sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Kedilerin kan değerlerine ve ihtiyaçlarına göre analiz yapan veterinerinizin  görüşlerine göre beslenme rutinleri oluşturmanız beklenmektedir. Bu sistem içerisinde kedinizin sağlığının daha iyi olduğunu görebilirsiniz. Ek olarak temizlik kedi hastalıklarının önüne geçmede önemli bir konudur. Kedinizin hem çevresini hem de kendisini temiz tutacak şekilde düzenlemeleri yapmanız önemli bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Siz de gerekli noktalara önem vererek sürecinizi eksiksiz bir şekilde ilerletebilmektesiniz.

Yorum Bırak

En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.
Yorumlar
Daha önce yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol!
İlanlar