KEDİLERDE TUVALET EĞİTİMİ

KEDİLERDE TUVALET EĞİTİMİ

Kedi sahiplenmek, bir canlının yaşamına katkı sağlamak hem çok eğlenceli hem de sorumluluk isteyen bir durumdur. Kedi sahibi olarak yapmanız dikkat etmeniz gereken bazı durumlar mevcuttur. Bu durumların başında beslenme ve sağlık gibi temel alanlar gelir. Ek olarak kedi bakım süreçlerinde dikkat edilmesi gereken bir konuda temizliktir. Kediler titiz canlılar olduğu için kendi vücutlarına ve çevresinin temizliğine çok önem verirler. Gün içinde kedileri sürekli tüylerini temizlerken görebilirsiniz. Bu durumda sizin de desteğinize ihtiyaçları olsa da kendileri bu sorumluluğu üstlenerek yerine getirmeye çalışırlar. Temizlik ve bakım için kedilerin tuvalet eğitimine de önem vermek gerekir. Çünkü bu kedilerin yaşam konforunu kaybetmemesi için, bulunduğu ortamda kendini rahat hissetmesi için oldukça önemlidir. Bu durumu biraz daha ayrıntılı ele alalım.

 

Kedi Kumu Nasıl Seçilir?

Kedilerin tuvalet eğitiminin verilmesi doğuştan gelen bir süreçtir. Yani kediler doğduğu anda anneleri tarafından bu eğitimi alırlar. Ancak annesi olmayan bir yavru kediye sahipseniz ve evinize oryantasyon sağlamaya çalışan bir kediye sahipseniz tuvalet eğitimi kısmında anne rolü size düşmektedir. Kedinin tuvaletini nereye koyacağınız, nasıl temizleyeceğiniz, hangi kumu seçeceğiniz gibi faktörler kedinizin gelişimine ve özelliklerine bağlıdır. Bunları tek tek ele almak gerekirse kedimizin tuvaleti yani kum kabı yemek ve suyunun yanında olmamalıdır. Çünkü koku karışmasından ötürü kediler bu durumdan hoşlanmamakta, yemeklerinden ve sularından bazen uzak durmaktadır. Kedi tuvaleti banyoya konur mu sorusunu değerlendirirsek evet banyo en uygun yer olacaktır. Kedinizin kumunun tüylerine yapışmayan, kokuyu hapseden ve ıslaklığı engelleyen bir yapıda olmasına özen göstermeniz gerekir. Çünkü rahatsızlık hissi kediyi bu alandan uzaklaştırır ve bazı davranış sorunların görülmesine de sebep olabilir. Kedilerin kap dışına tuvaletini yaptığı bazı durumlara rastlayabilirsiniz. Bu durumlar gözlemlendiğinde dikkat edeceğiniz şey kedinizin hasta olup olmamasıdır. İdrar yolu enfeksiyonu olan kedilerde bu davranış gözlemlenebilir. Ek olarak kedi kumunun kediyi ne kadar rahatsız ettiği ve kum alanının ne kadar temiz olduğu gibi faktörler kedinin rahat olup olmadığını değerlendirmemiz için önemlidir. 

 

Kedi Türleri ve Fiyatlar

Kedilerin bakımlarının en iyi şekilde yapılabilmesi sahiplerinin vereceği önemle ilişkilidir. Kedi fiyatları da kedilere bakın sağlayacak kişilerin seçilmesi için oldukça önemli bir kriterdir. Kedi fiyatları Bakım süreçleri ve kedi türlerinden etkilenmektedir. Kedi fiyatları düzenlenmesinde bir kedinin türü, yaşı, gelişim düzeyi, bulunma oranı gibi etmenler aktif olmaktadır. kedi fiyatları yılı değerlendirmelerinde düzenlemenin amacı kedinin üstün yararını korumak olmalıdır. Siz de süreç ve kedi fiyatları yılı değerlendirmeleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Bırak

En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.
Yorumlar
Daha önce yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol!
İlanlar